Fizika u forenzici (kriminalistička istraživanja)

kriminalistička istraživanja

Fizika u forenzici (kriminalistička istraživanja) se široko primenjuje kao ključna naučna disciplina koja pruža različite tehnike i metode za analizu materijala i tragova koji se mogu pronaći na mestu zločina ili na telima žrtava. Forenzika je naučna disciplina koja se bavi proučavanjem materijalnih dokaza u kriminalističkim istraživanjima radi rekonstrukcije događaja, identifikacije pojedinaca ili objašnjenja fenomena koji se javljaju u vezi sa krivičnim delima.

Fizia u forenzici

Balistika

Jedna od najčešćih primena fizike u forenzici je balistika, koja se bavi proučavanjem balističkih tragova, kao što su metkovi, čaure, oružje i povrede nastale od vatrenog oružja. Fizika se koristi za određivanje trajektorije metka, brzine ispaljivanja, vrste oružja, kao i za rekonstrukciju događaja i identifikaciju potencijalnih osumnjičenih.

kriminalistička istraživanja

Analiza tragova, otisci prstiju, tragovi obuće i odeće

kriminalistička istraživanja

Takođe, fizika se primenjuje u analizi tragova na mestu zločina kao što su otisci prstiju, tragovi obuće ili drugih objekata. Na primer, metode kao što su optička mikroskopija, laserska spektroskopija i drugi fizikalni instrumenti se koriste za analizu materijala i tragova kako bi se identifikovali osumnjičeni ili rekonstruisali događaji.

Fizia u forenzici

DNK analiza

Fizika se takođe primenjuje u forenzičkoj analizi DNK, gde se koriste tehnike kao što su PCR (polimerazni lančani reakcija) i elektroforeza za analizu DNK uzoraka i identifikaciju pojedinaca. Ove metode su od ključnog značaja u modernoj forenzici za identifikaciju osumnjičenih, rešavanje slučajeva i pružanje naučno potkrepljenih dokaza u sudskim postupcima.

kriminalistička istraživanja
kriminalistička istraživanja

Takođe, fizika se koristi i u analizi tragova koji se ne vide golim okom, kao što su tragovi hemikalija, eksploziva, droga ili otrova. Instrumenti kao što su maseni spektrometri, infracrveni spektrometri, rendgenski spektrometri i drugi se koriste za analizu materijala na molekularnom nivou kako bi se identifikovali tragovi i pružili naučni dokazi u forenzičkim istraživanjima.

Fizia u forenzici

Fizika ima značajnu primenu u forenzici, pružajući naučno potkrepljene metode i tehnike za analizu materijala, tragova i dokaza koji se koriste u kriminalističkim istraživanjima. Njena primena omogućava preciznu identifikaciju osumnjičenih, rekonstrukciju događaja i pružanje naučno utemeljenih dokaza u sudskim postupcima. Bez fizike, mnoge forenzičke metode i tehnike koje se danas koriste ne bi bile moguće, što bi otežalo istraživanje i rešavanje krivičnih slučajeva.

kriminalistička istraživanja
kriminalistička istraživanja

Primena fizike u forenzici omogućava stručnjacima da koriste naučno zasnovane metode za analizu materijala, tragova i dokaza, što može biti ključno u sudskim postupcima. Fizika pruža precizne tehnike za određivanje brzine, mase, hemijskog sastava i drugih karakteristika materijala koji se nalaze na mestu zločina, što može pomoći u identifikaciji osumnjičenih, rekonstrukciji događaja i pružanju validnih dokaza.

Fizia u forenzici

Međutim, važno je napomenuti da primena fizike u forenzici zahteva stručno znanje i iskustvo, kao i pridržavanje naučnih metoda i procedura kako bi rezultati bili pouzdani i prihvatljivi u sudskim postupcima. Fizika se koristi kao jedan od mnogih alata u forenzičkim istraživanjima, zajedno sa drugim naučnim disciplinama kao što su hemija, biologija, antropologija i drugi.

kriminalistička istraživanja
kriminalistička istraživanja

Primena fizike u forenzici je ključna za pružanje naučno utemeljenih dokaza u kriminalističkim istraživanjima. Fizika omogućava analizu materijala, tragova i dokaza na molekularnom, hemijskom i fizičkom nivou, što može biti od presudnog značaja u identifikaciji osumnjičenih, rekonstrukciji događaja i pružanju validnih dokaza u sudskim postupcima.

Ako vas interesuju zanimljivosti iz sveta fizike možete pogledati linkove:

Putovanje kroz vreme

Putovanje kroz vreme je jedna od najzanimljivijih i najfascinantnijih ideja u fizici. To bi bilo kao da se krećemo kroz prošlost ili budućnost, a da se ne moramo slijediti linearno…

Kako izgleda život na Marsu?

Ukoliko bi se dogodilo nešto tako katastrofalno na Zemlji da bi ljudi morali da se sele na drugu planetu, trenutno nema idealne planete koja bi bila dostupna za naseljavanje.

Kako bi izgledao svet bez fizike

Svet bez fizike bi bio jedan izuzetno mračan i neorganizovan svet. Bez zakona termodinamike, energija ne bi mogla biti prenesena ili obrađena na način na koji je to moguće danas.…

Lovci na tornado

Reč “tornado“ potiče od španskog ili portugalskog glagola tornar, što znači “obrtati se”. Tornada su najjače oluje u prirodi. Sjure se iz oblaka, pa okrećući se i uvijajući se, naprave…

Bermudski trougao – Đavolji trougao

“Bermudski trougao” je priča koja je počela 1964 godine. To je priča o oblasti u obliku trougla u Atlantskom okeanu, pored floride. Ovo područje se naziva i Đavolji trougao. Tokom…

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće?

Šta bi se dogodilo kada bi Zemlja prestala da se okreće? – je pitanje koje budi maštu mnogih. Da li to znači kraj sveta ili ne? Zemlja se okreće oko…

Kolika je temperatura na Suncu?

Naše Sunce je srednje veličine i bela je zvezda. Srednje je težine i srednje je vruće. Temperatura na Suncu je oko 15 miliona stepenic  Celzijusa. (15 000 000 stepeni  Celzijusa).…

Koja je najhladnija planeta?

Planete u Sunčevom sistemu dobijaju toplotu od Sunca. Zemlja je od Sunca udaljena oko 150 miliona kilometara. Ta udaljenost obezbeđuje savršenu tempereturu za život. Neptun Po ovoj logici najhladnija planeta…

Kako merimo temperaturu na drugim planetama?

Za neke bliže planete možemo poslati sonde i direktno proučavati atmosferu. Međutim nismo u mogićnosti da to uradimo za neke udaljene planete. Za udaljene planete merenje temperature moramo uraditi sa…

Šta je najbrže?

Svetlost putuje brzinom 300 000 kilometara u sekundi i to  je najbrža stvar koja postoji. Od Meseca do Sunca svetlost putuje nešto vise od jedne sekunde. Parkerova solarna sonda najbrži…

Zanimljivosti o Nikoli Tesli

1. ROĐEN JE U OLUJNOJ NOĆI Rođen je u noći između 9. i 10. jula 1856. godine. Noć u kojoj je rođena bila je nezapamćena oluja i grmljavina. Grmljavine su…