FIZIKA ZA OSNOVNU ŠKOLU
Materija – obrađena je kroz pitanja, primere i odgovore.
Materija
Materija je sve što postoji u prirodi.
U prirodi se materija javlja u dva oblika. U obliku supstancije i u obliku fizičkog polja.
Supstancije su: led, voda, staklo, plastika, drvo….
Fičizčka polja su: gravitaciono polje, mgnetno polje, električno polje…..
Od supstancije pravimo fizička tela.
Fizička tela su: automobil, kuća, kocka leda, čaša vode, stolica, knjiga….
ZA RADOZNALE
Stručno rečeno, materija se obično definiše kao supstancija od koje su sačinjeni fizički objekti, što praktično znači da se pod materijom smatra sve što se može čulima osetiti i poseduje fizičke osobine….
Ljudi, drveće, životinje i cveće su primeri za organsku materiju. Drvena građa, pamučna i vunena tkanina, različite vrste brašna, takođe su organske materije, jer su to proizvodi biljaka.
Stvari koje nisu žive ili koje nikad nisu bile žive, kao, na primer, železo, staklo i voda, predstavljaju neorganske materije.
Ukoliko bi svi atomi bili potpuno isti, u celom svetu bi postojala samo jedna vrsta materije. Međutim, postoji više od stotinu vrsta atoma i svaki od njih čini jedan “element” koji je najjednostavniji oblik materije.
Ako prostor- vreme zamislimo kao dvodimenzionalno platno svaki objekat koji se nađe na njemu ga opterećuje i zakrivljuje svojom masom. Što je masa objekta veća, zakrivljenje platna je veće.
Slično tome, po Teoriji opšte relativnosti Alberta Ajnštajna objekti u svemiru svojom masom deluju na četvorodimenzionlni prostor- vreme, deformišu ga, što se manifestuje kao gravitacija.
Taj zakrivljeni deo prostor- vremena oko nekog tela koje ima masu je njegovo gravitaciono polje.